Hálkova 31, 010 01 Žilina, č.tel.: 041/7235655, č.faxu: 041/7235653, email: sekrza@za.scci.sk
:: Regionálne komory SOPK
* ŽILINSKÝ REGIÓN
Región Považie

Územie horného Považia v širšom okolí Žiliny patrí medzi najvýznamnejšie regióny v ôsmych samosprávnych krajoch Slovenska. Na severozápade susedí s Kysucami, na východe s regiónom Turca a Horným Ponitrím, na juhu s Trenčianskym samosprávnym krajom. Región sa rozkladá v dolnej časti severozápadného Slovenska na ľavej časti rieky Váh, do ktorého sa z dolín vlievajú ďalšie riečky. Prevažnú časť regiónu pokrývajú pohoria Javorníky, Malá Fatra, Strážovské a Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina a Žilinská pahorkatina. Prírodne vzácnym a turisticky atraktívnym je predovšetkým územie Národného parku Malá Fatra. Vyskytuje sa v ňom množstvo druhov vzácnych rastlín, živočíchov a zvierat (medzi nimi medveď hnedý, rys ostrovid, orol skalný či sokol sťahovavý).

Región Turiec

Región sa rozkladá v kotline nazývanej podľa malebnosti aj Turčianskou záhradkou. Na západe susedí so žilinskou oblasťou, na severe s Oravou, na juhovýchode so severným Ponitrím. Naprieč Turcom preteká rovnomenná rieka vlievajúca sa do Váhu. Najmä na svojom strednom toku vytvára uprostred lúk a polí meandre. Spolu s rybnatými prítokmi z dolín a horstiev tvorí rieka typická ráz celej Turčianskej kotliny charakteristickej miernymi pahorkatinami a dolinami vedúcimi cez lesy na hrebene hôr.

Región Kysuce

Na západe región Kysuce susedí s Českou republikou, na severe s Poľskom. Do Česka možno cestovať hraničnými priechodmi: Makov – Veľké Karlovice a Horní Bečva, Klokočov (Turzovka) – Bíla Podzávoz – Šance, Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Skalité – Zwardoň. Do Poľska: Skalité – Zwardoň; turistické priechody Skalité-Serafínov – Górka Gomólka, Čadečka, od železničnej stanice Čierne-Polesie. Na juhu Kysuce prechádzajú do Bytčianskeho a Žilinského okresu, na východe susedia s Oravou.

Región Orava

Oravský región dotvára rieka Orava so svojimi prítokmi z okolitých horstiev. Patria medzi najčistejšie vodstvá na Slovensku. V severovýchodnej časti región tvorí spoločnú hranicu Slovenska s Poľskom s cestnými hraničnými priechodmi Trstená – Jablonka, Suchá Hora – Podczerwone. Na západe susedí Orava s Kysucami a žilinským regiónom, na juhu s Liptovom. V Kraľovanoch je cestná a vlaková spojnica do Turca.

Región Liptov

Liptov patrí k najrozľahlejším a najkrajším regiónom Slovenska. Rozkladá sa v Liptovskej kotline popri najdlhšej slovenskej rieke, ktorá vznikla spojením Čierneho a Bieleho Váhu pri Kráľovej Lehote. Do Váhu sa vlievajú desiatky horských potokov a riečok z okolitých pohorí. Na východe hraničí Liptov s Prešovským, na juhu s Banskobystrickým krajom, na severozápade s Oravou. Na jeho územie zasahujú tri národné parky: Tatranský z východu, Nizkotatranský z juhu a Národný park Veľká Fatra na západe. Osobitým horstvom sú krasové Chočské vrchy v severnom susedstve Oravy.

Zdroj článku: SOPK RK ŽilinaInformácia o ochrane osobných údajov
PREBIEHAJÚCE PROJEKTY:www.eufin.orgREALIZOVANÉ PROJEKTY:
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora